256775-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice och reparationer
Referensnummer: Ten 2021/137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfälla kommun inbjuder härmed leverantörer inom hisservice att inkomma med anbud i upphandling avseende service och reparation av hissar i kommunens fastigheter.
Uppdraget omfattar service av ca 80 st. hissar två gånger per år (halvårsvis), bemanna larmcentral dygnet runt, Medverka vid årliga besiktningar och vid eventuella ombesiktningar. Reparationer inkl. material och arbetskostnad som debiteras separat.
Det kommande avtalet gäller ej för inköp av hissar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen