256776-2022 - ResultatSverige-Motala: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll Styr- och reglerarbeten
Referensnummer: UH-2022-42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal inom styr- och reglerarbeten för avrop vid behov. Upphandlande myndigheter är Mjölby kommun, FAMI, Motala kommun, Sjöstaden Motala Fastighetsutveckling AB, Vadstena Fastighets AB, Vadstena Förvaltnings AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Mjölby
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51900000 Installation av styr- och reglersystem, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För Motala kommun och Sjöstaden är takvolymen sex miljoner kr.
För Mjölby kommun, FAMI, Stallhöjden Fastighets AB, Gallerian i Mjölby AB
är takvolymen sex miljoner kr.
För Vadstena Fastighets AB, Vadstena Förvaltnings AB är takvolymen fyra miljoner kr.
Anbudsområde Motala
Del nr: 2
Anbudsområde Vadstena
Del nr: 3