256778-2022 - ResultatSverige-Bromma: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Traineeprogram
Referensnummer: UH-2020-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom IT, informations- och cybersäkerhetsområdet, finns risk för kompetensbrist och underskott av resurser om inte åtgärder vidtas. Det råder i dag en stor konkurrens på arbetsmarknaden av den erfarna kompetens som finns, därför behöver Försvarets radioanstalt utveckla sina metoder kring kompetensförsörjning.
Den form som FRA, vid genomgång av de lösningar som finns på marknaden, funnit bäst anpassad efter FRAs behov innebär att  leverantör erbjuder ett traineeprogram som börjar med ett för uppdraget relevant utbildningsprogram internt hos leverantören för att därefter följas av en 12 månader lång period som praktikant vid FRA för vidareutbildning. Därefter har FRA ett val att anställa praktikanten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 79600000 Rekryteringstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80521000 Utbildningsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Traineeprogram om 3 månader teoretisk utbildning och därefter praktik om 12 månader inom IT , informations och cybersäkerhetsområdet , upp till 7st program under en avtalsperiod om 2 år med möjlighet till förlängning  1 + 1 år.