256781-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel SLL900/900:1
Referensnummer: 18/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Livsmedel och Kaffe till Stockholms Läns Landsting.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03221000 Grönsaker, 03221200 Grönsaksfrukter, 03222000 Frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15500000 Mejeriprodukter, 15612100 Vetemjöl, 15800000 Diverse livsmedel, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15893000 Torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897200 Konserverade livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Livsmedel och Kaffe till Stockholms Läns Landsting.