256799-2022 - ResultatSverige-Sala: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partneringledare och Beställarstöd för Sala kommun
Referensnummer: KS 2022/176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal Partneringledare och Beställarstöd till Sala kommun eller där Sala kommun är en av parterna vid utförande av husbyggnadsentreprenader såsom vid ny-byggnationer och ombyggnationer. Beställaren har ramavtal för entreprenad i partnering –om, till- och nybyggnation.
Förutsättningarna för varje enskilt uppdrag kommer att beskrivas vid avrop.
Beställaren kommer att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen