See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yrkesintroduktion för personer med synnedsättning
Beskrivning: Yrkesintroduktion för personer med synnedsättning är en upphandlad tjänst som består av olika förberedande insatser i form av fyra moduler med total rikttid upp till 84 veckor. Det aktuella kontraktsföremålet avser tillgodose målgruppens behov av individanpassat innehåll för att nå målet arbete eller utbildning som leder till arbete. Tjänsten Yrkesintroduktion för personer med synnedsättning består av olika förberedande insatser. Med förberedande insatser avses individuellt anpassade arbetsmarknadspolitiska insatser för den som särskilt behöver förbereda sig för ett annat arbetsmarknadspolitiskt program, utbildning eller arbete (30 § förordning (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program). Tjänsten bidrar till att öka målgruppens möjligheter till arbete och övergripande målsättning med utbildningen är att deltagarna kommer ut i arbete, eller utbildning som leder till arbete. Utbildningens individanpassade innehåll ska möjliggöra för deltagaren i direkt anslutning till utbildningens avslut att: - Erhålla anställning inom sitt yrkesmässiga och geografiska sökområde; - Påbörja utbildning, till exempel inom Komvux, Yrkeshögskolan eller av Arbetsförmedlingen upphandlad yrkesinriktad utbildning; - Alternativt starta företag som egenföretagare eller tillsammans med andra, till exempel i form av sociala arbetskooperativ. Vidare skall deltagarna genom tjänsten få: - Förnyad orientering om arbetslivets allmänna villkor och krav; - Ökad kunskap och förståelse för studier, studiesystem och utbildningsvägar utifrån egna förutsättningar och planer; - Kontakter och nätverk i arbetslivet; - Struktur i sin vardag; - Komma in i fler sociala sammanhang; - Ökat självförtroende och självkänsla; - En höjd aktivitetsnivå och ökad delaktighet i vägen till arbete; - Högre tilltro till egen arbetsförmåga.
Intern identifierare: Af-2024/0016 2255
Förfarandets viktigaste kännetecken: Arbetsförmedlingen kommer att annonsera upphandlingsdokument där samtliga krav på leverantören och krav på tjänsten framgår. Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 19 kap. enligt förfarandet beskrivet i avsnitt 1.2.1 förfrågningsunderlaget.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Personer med synnedsättning är en grupp som i många fall har svårigheter att etablera sig på arbetsmarknaden utan stöd. Det är angeläget att personerna i målgruppen får en anpassad tjänst utifrån sina behov, för att kunna tillgodogöra sig kunskaper som förbereder dem för arbete. Yrkesintroduktion för personer med synnedsättning är en upphandlad tjänst som består av olika förberedande insatser i form av fyra moduler med total rikttid upp till 84 veckor. Det aktuella kontraktsföremålet avser tillgodose målgruppens behov av individanpassat innehåll för att nå målet arbete eller utbildning som leder till arbete. Arbetsförmedlingen har en pågående tjänst, Arbetsmarknadsutbildning för personer med synnedsättning Af-2022/0007 2504 som har upphandlats i Stockholm, Skåne och Västra Götaland. Nuvarande avtal gäller t.o.m. 2024-08-31 i samtliga leveransområden. Eftersom avtalen löper ut och det finns fortsatt behov av tjänsten avser Arbetsförmedlingen att återigen upphandla en tjänst för målgruppen personer med synnedsättning. Insatsen ska, genom individuell anpassning, tillgodose ett flertal behov hos målgruppen.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Leveransområde Stockholm
Beskrivning: Permanent leveransort för leveransområde Stockholm är Stockholms kommun. Lokalen för leverans i Stockholms kommun ska kunna nås med allmänna kommunikationsmedel inom maximalt 40 minuter från Stockholms Centralstation. Tillkommande leveransort är Örebro kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Leveransområde Västra Götaland
Beskrivning: Permanent leveransort för leveransområde Västra Götaland är Göteborgs kommun. Lokalen för leverans i Göteborg kommun ska kunna nås med allmänna kommunikationsmedel inom maximalt 35 minuter från Göteborgs Centralstation. Tillkommande leveransort är Skövde kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Leveransområde Skåne
Beskrivning: Permanent leveransort för leveransområde Skåne är Malmö kommun. Lokalen för leverans i Malmö kommun ska kunna nås med allmänna kommunikationsmedel inom maximalt 35 minuter från Malmö Centralstation. Tillkommande leveransorter är Kristianstads kommun och Växjö kommun.