256855-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsulter för miljöinventering
Referensnummer: LOC 2019-0862
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna erbjuda Region Stockholms hyresgäster ändamålsenliga lokaler med rätt funktion genomförs årligen bygginvesteringar för cirka 3 - 4 miljarder kronor i de fastigheter Locum förvaltar åt Region Stockholm. Locum ansvar även för inhyrning av externa lokaler på uppdrag av andra delar av Regionen. Det motsvarar ca 800 byggprojekt per år i vårdmiljöerna.
Detta ramavtal kommer i huvudsak att användas för konsulttjänster inom områdena:
Miljöinventering bygg- och fastighetsföroreningar,
Saneringskontroll asbest och PCB,
Periodisk radonmätning,
Radonutredning/åtgärdskontroller,
Markutredning/saneringsledning,
Inomhusmiljöutredningar/åtgärdskontroller,
Utsläppsrelaterade mätningar,
Avfalls-, rivnings- och saneringsutredningar.
Syftet är att ingå ramavtal med fyra leverantörer. Tilldelning sker av geografiska områden (se mer information i upphandlingsdokumenten).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet är att ingå ramavtal med fyra leverantörer.
Tilldelning sker av geografiska områden (se mer information i upphandlingsdokumenten).
Krav framgår av upphandlingsdokumenten.