256862-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Eldistribution
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel Solleftå Kommun samt Solatum Hus & Hem AB
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Sollefteå Kommun (2120002437) samt Solatum Hus & Hem AB (5561942177) begär Er offert på ett dynamiskt elavtal. Med detta menas ett avtal där man kommer överens om prismekanism och elbolagets marginal.
Kundens elpris bestäms utifrån priset på Nasdaq OMX Oslo ASA-elbörsen vid säkringstillfället eller om ingen säkring finns, bestäms priset enligt SPOT-priset. Produkten kan säkras så länge som vederbördande produkt noteras på Nasdaq OMX Oslo ASA. Nordel Energi AB gör avrop å kundens vägnar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen