256864-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för utskrivningsprocessen från sluten hälso-och sjukvård
Referensnummer: HSN 2019-1294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Stockholm (även benämnd Regionen) ämnar upphandla ett nytt systemstöd för samverkan vid utskrivning från sluten hälso‐ och sjukvård som ska ersätta det, av Region Stockholm, egenutvecklade nuvarande systemstödet WebCare.
Upphandlingen omfattar ett i grunden, färdigutvecklat system/applikation för drift på Beställarens infrastruktur, samt nödvändiga tjänster som ska säkerställa en framgångsrik implementation och löpande systemförvaltning.
Anbudsgivaren har endast möjlighet att lämna anbud på hela Upphandlingsföremålet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens mål är att säkerställa ett väl fungerande systemstöd för vårdövergångar, som uppfyller Regionens behov och krav på såväl funktion och användarvänlighet, som på säkerhet och teknik, samt är följsamt till relaterade lagar och förordningar.
Upphandlingen ska resultera i ett avtal, som möjliggör kostnadseffektiv vidareutveckling av systemstödet, i linje med verksamhetens behov. Systemet ska kunna integrera med andra system som används inom Regionen, via en integrationsplattform.
Målet med systemstödet är att genom följsamhet till Lag (2017:612), Lag om samverkan vid utskrivning från sluten hälso‐ och sjukvård, ge förutsättning att nå överenskomna mål mellan Region Stockholm och länets kommuner. Lagen reglerar samverkan, planering och betalningsansvar i utskrivningsprocessen.