256902-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten – K0074.000 Härad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelK0074.000 Härad
BeskrivningI nyetableringen i Härad ingår uppförande av varmförråd, utspisningslokal, kasern och teknikbyggnad. Dessutom ingår anläggning av infrastruktur i form av el och fiberkabel, vatten och avlopp samt vägar och planer, vilket i nuläget saknas på området. Områdesstaket och grindar utgör också en del av infrastrukturen som ska byggas. Varmförråd Fortifikationsverkets typbyggnad TB001-191 som är ett varmförråd på 1 600 m². Varmförrådet är uppdelad i två olika hallar. Byggnaden innehåller en tälttork samt några teknikrum. Insprängd totalentreprenad. Utspisningslokal Utspisningslokal med ett mottagningskök för 150 samtidigt sittande personer. Del av matsalen ska kunna användas som utbildningslokal och för att genomföra olika genomgångar. BTA på ca 650 m². Utanför i direkt anslutning till byggnaden anläggs ca 630 m² hårdgjorda ytor för verksamhet utomhus. Kasern En kasernbyggnad i två våningsplan, ca 6 500 m². Ca 250 stycken förläggningsplatser, ca 40 st. kontorsplatser, lektionssalar, vapenvårdslokaler, hygienrum, dagrum, torkrum m.m. Teknikbyggnad En teknikbyggnad ska byggas på ca 200 m² för områdes centrala försörjning för bl.a. värme, kyla och reservkraft samt rum för Fortifikationsverkets driftpersonal. Infra I nyetableringen av området i Härad saknas idag infrastruktur. I detta projekt ingår framdragning av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö (ESEM) med el och fiber av Telia till området till en avsättningspunkt utanför stängslet. En ny transformatorstation anläggs inne på området. Nya VA-ledningar ansluts till befintliga ledningar norr om E20 ca 1 000 m från området. I projektet ingår också att bygga en tryckstegringsstation med en reservoar samt en avloppspumpstation. I infraprojekt ingår också vägar och planer i området ca 26 000 m² hårdgjord mark som asfalt, grus och plattytor enligt illustrationsplanen. Körvägar, patrullväg, gångvägar, kaserngård, parkeringsplatser för besökande och personal, uteplatser, rangerytor mm. Området har också gestaltats med träd, buskar, gräsytor. Överskottsmassorna i projektet hanteras inom området. Ett stängsel ska anläggas runt hela området ca 1000 m. För att säkerställa säker in- och utpassering skapas ett skyddssystem med 2 st fordonsgrindar och 1 st persongrindar.
Intern identifierare1206/2021
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000