256911-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Söderköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Städ- och lokalvårdstjänster till Söderköpings kommun
Referensnummer: KS 2019-385
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänster för Städ, Lokalvård och andra närliggande tjänster till Söderköpings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
I det fall en leverantör tilldelas Avtal för flera lokalvårdsområden kommer ett kontrakt tecknas med denne leverantör för samtliga lokalvårdsområden som tilldelats leverantören.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lokalvårdsområde Norr
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område Öster
Del nr: 2
Område Söder
Del nr: 3
Område Väster
Del nr: 4