256928-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Public relations
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling kommunikationstjänster – 4 anbudsområden.
Referensnummer: 21724/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför kommande fyraårsperiod avser SI nu att upphandla strategiska kommunikationstjänster för verksamheten både internt och internationellt.
Upphandlingen omfattar kommunikationstjänster inom nedan 4 separata anbudsområden:
Anbudsområde 1: Strategiska kommunikationstjänster och PR-tjänster.
Anbudsområde 2: Kriskommunikation.
Anbudsområde 3: Medieträning.
Anbudsområde 4: Internkommunikation.
Anbudsområdena kommer att prövas och utvärderas var för sig och tilldelning av ramavtal sker för respektive anbudsområde. Det är möjligt att lämna anbudsansökan på ett av anbudsområdena, på flera anbudsområden eller på samtliga anbudsområden. De upphandlingskontrakt som tilldelas är i form av ramavtal för en total avtalstid om högst fyra (4) år. Antal anbudssökande som väljs ut för att få lämna anbud är minst fem (5) för respektive anbudsområde. SI avser att teckna ramavtal med minst tre (3) leverantörer på varje anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79416100 Managementtjänster avseende public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SI behöver förstärkningsresurser som vid behov kan bistå den egna verksamheten. Detta kan då ske med hjälp av externa konsulter vid vissa tillfällen, till exempel när SI genomför en global PR-aktivitet och vid kriser. SI ser även behovet av flera kommunikationskonsulter inom respektive kategori, för att säkerställa samarbete och tillgänglighet för snabb leverans.
För att tillgodose SI:s behov har det identifierats 4 tjänsteområden/kategorier som i sin tur är indelade i 4 olika anbudsområden. Då vissa projekt kan komma att överlappa, kan avtalade leverantörer också behöva samarbeta inom vissa projekt.
Inför kommande fyraårsperiod avser SI nu att upphandla strategiska kommunikationstjänster för verksamheten både internt och internationellt. Uppskattat totala behov för samtliga anbudsområden motsvarar ca 4 MSEK under en fyraårsperiod. Anbudsområdena 2 och 4 beräknas dock volymmässigt vara mindre. Inga garantier för uppdrag eller mer exakta volymer kan dock lämnas.
SI genomför en upphandling med avsikt att ingå ramavtal för kommunikationstjänster. SI har behov av leverantörer som tillsammans med SI under kommande fyraårsperioden bistår och kompletterar myndighetens egen personal och kompetenser i olika kommunikationsuppdrag.
Upphandlingen omfattar kommunikationstjänster inom nedan 4 separata anbudsområden där separata ramavtal kommer att tecknas för respektive anbudsområde.
Upphandlingen omfattar inte verksamhetskritisk operativ krishantering. Dvs. uppdrag att kartlägga myndighetens hantering av kriser som kan uppstå på SI i relation till stöd- och kärnverksamheten.
Anbudsområdena kommer att prövas och utvärderas var för sig och tilldelning av ramavtal sker för respektive anbudsområde. Det är möjligt att lämna anbudsansökan på ett av anbudsområdena, på flera anbudsområden eller på samtliga anbudsområden. I nästa steg i upphandlingen, dvs. för de anbudssökande som valts ut till att lämna anbud kan antal delar av kontrakt (ramavtal) som kan tilldelas en och samma anbudsgivare enligt fastställd ordning komma att begränsas.
Anbudssökande anger vilket eller vilka anbudsområden som denna ansöker om att delta i upphandlingen.
De upphandlingskontrakt som tilldelas är i form av ramavtal som löper i tjugofyra (24) månader. SI har därefter option på att förlänga ramavtalen med tolv (12) månader i taget vid 2 tillfällen, för en total avtalstid om högst fyra (4) år. Notera att någon garanti för kommande uppdrag eller volymer ej kan ges.
Antal anbudssökande som väljs ut för att få lämna anbud är minst fem (5) för respektive anbudsområde. SI avser att teckna ramavtal med minst tre (3) leverantörer på varje anbudsområde. Antalet förutsätter att det finns tillräckligt många anbudssökande och anbudsgivare som uppfyller de krav som ställs i upphandlingens olika steg.
Avropen kommer att ske genom delvis förnyad konkurrensutsättning hos samtliga de leverantörer som SI skrivit ramavtal med. Vid större uppdrag kommer normalt förnyad konkurrensutsättning ske. Vid avrop av mindre uppdrag (understigande 3 x gällande prisbasbelopp enligt Socialförsäkringsbalken (2010:110)) förbehåller sig dock SI rätten att avropa enligt rangordning förutsatt att leverantören är i stånd att leverera. I särskilda fall kan det bli aktuellt att avrop av uppdrag sker genom objektiva villkor, såsom vid internationella uppdrag där språk och/eller specifik platskunskap är av avgörande betydelse för uppdraget.