256966-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatlarmhantering
Referensnummer: KS 2023-717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Norrtälje kommun, nedan benämnd Räddningstjänsten, har avtal beträffande omkring 178 automatiska brand­larmanläggningar där larmsignaler vidarebefordras till Räddnings­tjänsten via Räddningscentralen Stockholms län.
Från dessa brandlarmanläggningar kommer det årligen omkring 150 larmsignaler.
Räddningstjänsten har för avsikt att flytta sin utalarmering från Räddningscentralen Stockholms län till Räddningscentral Mitt samt att upphandla den administrativa hanteringen av avtal beträffade automatiska brandlarm från en part, nedan benämnd Leverantör. Tredje part, innehavaren av automatisk brand­larmanläggning, som Leverantören tecknar avtal med beträffande direktanslutet automatiskt brandlarm, benämns som Kunden
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Räddningstjänsten har för avsikt att teckna avtal som sträcker sig 3+3+2 år. Totalt 8 år med ett uppskattat värde på sammanlagt åtta miljoner kronor.
Inkopplingen av dessa kommer påbörjas vid avtalsstart och pågå uppskattningsvis i tre månader.