256981-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsbesiktning och vibrationsmätning
Referensnummer: D.nr:2020/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsförfrågan avser fastighetsbesiktningar och vibrationsmätningar för Vänersborgs kommun.
Omfattning
Anbudsförfrågan avser Fastighetsbesiktningar och vibrationsmätningar för och inom Vänersborgs kommun. Besiktningar av fastigheter och anläggningar före och efter sprängningsarbeten samt vibrationsmätningar och utvärderingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren kan ha flertalet olika konsultområden, vilka ibland kan anses gå i varandra, vid de tillfällen kan beställaren från tid till annan behöva avropa ett uppdrag som kan anses falla in under fler än ett område. Beställaren kommer då att välja konsult efter det område som med beaktande av uppdragets helhet anses lämpligast. Vid en sådan bedömning kommer även eventuella krav på särskild behörigheter/kompetenser att beaktas.
Med hänsyn till verksamhetsförändringar och ändrade ekonomiska förutsättningar lämnas inga garantier på omfattningen under avtalsperioden. Ändrade förhållanden kan innebära att leveransvolymen på ett objekt ökar, minskar eller tas bort. Skulle omfattningen under- respektive överstiga beräknad kvantitet ska detta inte betraktas som ett avtalsbrott från köparens sida utan leverantören har att leverera det verkliga behovet.
Uppskattat värde per år: 700 000 kronor