256997-2018 - ResultatSverige-Höör: Informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem inom Social sektor
Referensnummer: 17/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialsektor i Höörs kommun efterfrågar en digital tjänst för handledning och dokumentation samt debitering för socialtjänsten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48613000 Elektronisk databehandling, 48781000 Programvara för systemhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialtjänstens verksamhet består idag av äldreomsorg, omsorg om personer med funktionsnedsättning, individ- och familjeomsorg, kommunal hälso- och sjukvård samt en övergripande enhet för administration.
Äldreomsorg (ÄO) består av hemtjänst korttidsboende, dagverksamhet och särskilda boende. Omsorg om personer med funktionsnedsättning (OF) består av daglig verksamhet, boendestöd, personlig assistans, korttids- och fritidsverksamhet för barn samt särskilda boendeformer för både barn och vuxna med funktionsnedsättningar.
Individ- och familjeomsorgen (IFO) arbetar med allt från fastställande av faderskap till dödsboanmälningar. Här utreds orosanmälningar om barn, behov av missbruksvård och ekonomiskt bistånd. Frågor om vårdnad, boende och umgänge hanteras, liksom olika typer av stöd till föräldrar och familjer. Även serveringstillstånd hanteras av IFO.
(HS) arbetar med hemsjukvård /rehabilitering för de som inte kan ta sig till vårdcentralen. I detta område ingår även förskrivning av hjälpmedel. Inom HS arbetar sjuksköterskor,/distriktssköterskor, fysioterapeuter/sjukgymnaster och arbetsterapeuter.