256998-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom CAD design och mekanisk konstruktion
Referensnummer: V 2020/994
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulter inom CAD design (konstruktörer eller ingenjörer), för arbete inom mekanisk design med ritningar, modeller, FEA och mekanisk konstruktion.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ett genomsnittligt uppskattat behov av tre (3) konsulter på heltid inom CAD design och mekanisk konstruktion till MAX IV vid Lunds universitet. Det maximala behovet beräknas till fem (5) konsulter. MAX IV-laboratoriet tar inget ansvar för att resursbehovet eventuellt blir annorlunda än det ovan angivna och kan därför inte garantera någon volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen