257004-2018 - ResultatSverige-Visby: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergkross- & åsgrusprodukter
Referensnummer: TN 2018/157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla sitt behov av bergkross- & åsgrusprodukter samt anläggningsjord. Produkterna ska användas vid vinterväghållning, lednings-, mark- och anläggningsarbeten och uppfylla de kvalitetskrav som framgår av Svenska AMA anläggning 17.
Region Gotland avser teckna ramavtal, med flera anbudsgivare för avrop, beroende på var på ön arbetet görs. Indelningen är hämtning av material på mellersta Gotland samt södra respektive norra Gotland samt leveranser i Visby till Pampas (Teknikförvaltningen gård på Skarphäll).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14211000 Sand, 14212110 Grus, 14212200 Stenmaterial, 14212210 Blandning av grus och sand
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning.