257035-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 2.3.1-78/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm stad, genom Revisionskontoret, inbjuder till anbudsgivning i upphandling avseende revisionstjänster i den omfattning som framgår av upphandlingsdokumenten.
Upphandling är uppdelad i fyra olika anbudsområden. Ramavtal tecknas med en leverantör per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79111000 Juridisk rådgivning, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212200 Internrevision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision, 79212500 Tjänster i samband med räkenskapsgranskning, 79221000 Skatterådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar att under Revisionskontorets ledning tillhandahålla tjänster inom revision och ta fram underlag för Stadsrevisionens revision av kommunstyrelsen samt berörda nämnder förtecknade i Bilaga 1.
Del nr: Anbudsområde 2
Ramavtalet omfattar att under Revisionskontorets ledning tillhandahålla tjänster inom revision och ta fram underlag för Stadsrevisionens revision av berörda nämnder förtecknade i Bilaga 1.
Del nr: Anbudsområde 3
Leverantören utses att vara auktoriserad revisor för den lagstadgade revisionen av moderbolaget Stockholms Stadshus AB med tillhörande dotterbolag förtecknade i Bilaga 1.
Del nr: Anbudsområde 4
Leverantören utses att vara auktoriserad revisor för den lagstadgade revisionen av försäkringsbolagen S:t Erik Försäkrings AB samt S:t Erik Livförsäkring AB.