257045-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Konsulttjänster för vägar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering Clemenstorget, Lunds kommun.
Referensnummer: 17/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar detaljprojektering och framtagande av förfrågningsunderlag för ombyggnation av Clemenstorget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen