257063-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - saneringsarbeten i Lund, Malmö, Alnarp
Referensnummer: 23/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för saneringsarbeten i Lund, Malmö & Alnarp
Förutsättningar för uppdraget
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av tjänster avseende saneringsarbeten. Ramavtalet omfattar saneringsarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på Beställarens fastighetsbestånd.
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, klottersanering, klotterskyddsbehandling, sanering efter vattenskador, avfuktning, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90650000 Avlägsnande av asbest, 90670000 Desinficering och utrotning i tätort och på landsbygden, 90690000 Klottersanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Saneringsarbetena kan exempelvis avse skadesanering, mögelsanering, brandsanering, luktsanering, klottersanering, klotterskyddsbehandling, sanering efter vattenskador, avfuktning, sanering efter dödsfall, sanering av asbest och/eller sanering av PCB.
Med planerat underhåll avses underhållsåtgärder som är planerade till tid, art och omfattning.
Med avhjälpande underhåll avses underhållsåtgärder som utförs när funktionen på ett objekt nått en oacceptabel nivå.3 Klottersaneringsarbeten betraktas alltid som ett avhjälpande underhåll, om inte Beställaren, i samband med avropet, anger något annat.
Med akut åtgärd avses teknisk eller administrativ åtgärd som behöver utföras omgående.
Ramavtalet omfattar även:
Saneringsarbeten i samband med ombyggnadsarbeten.
Saneringsarbeten i samband med verksamhetsanpassning.
Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras och/eller beröra pågående verksamhet, exempelvis hyresgäster som vistas i lokalen eller byggnaden.