257092-2019 - ÄndringSverige-Lund: Foto- och tillhörande tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygfotografering, snedbilder och laserskanning 2019
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79960000 Foto- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunförbundet Skåne upphandlar flygfotografering, snedbilder och laserskanning på uppdrag av de skånska kommunerna.
Inbjudan
31 skånska kommuner enligt punkt 2.2.1 i detta underlag (härefter Beställarna) samverkar kring upphandling av Flygfotografering/ortofotoframställning, snedbilder samt laserskanning. Dessutom önskar Beställarna optioner i form av CIR-bilder (infrarött band), utökad klassning och höjdkurvor från skanning, samt viewer till snedbilder.
Upphandlingen genomförs som en ombudsupphandling av Kommunförbundet Skåne i samarbete med representanter för Geodatasamverkan i Skåne. Vi inbjuder Er att lämna anbud enligt nedan angivna anbudsbestämmelser samt specifikationer.