257114-2022 - ÄndringSverige-Karlshamn: Undervisning och utbildning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning 2022
Referensnummer: 2022/1292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är, att säkerställa Karlshamns kommuns behov av efterfrågad kommunal vuxenutbildning under avtalsperioden. Upphandlingen skall resultera i ramavtal som omfattar kurser inom ramen för Läroplanen för Vuxenutbildning, även benämnd LVux12 d.v.s. gymnasial yrkesutbildning, gymnasial lärlingsutbildning, orienteringskurser samt validering inom givna områden.