257140-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Drift av Södermalms grupp- och servicebostäder samt Teckentullens dagliga verksamhet
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrift av Södermalms grupp- och servicebostäder samt Teckentullens dagliga verksamhet
BeskrivningUppdraget omfattar att dygnet runt, året om, driva och utveckla två (2) gruppbostäder och två (2) servicebostäder (Södermalms grupp- och servicebostäder). Grupp- och servicebostäderna har inriktning mot vuxna enligt 9 § punkt 9, LSS och avser personkrets 1 enligt 1 § punkt 1. Uppdraget omfattar även att driva och utveckla Teckentullens dagliga verksamhet. Den dagliga verksamheten har inriktning mot vuxna enligt 9 § punkt 10, LSS och avser personkrets 1 enligt 1 § punkt 1.
Intern identifierareSÖD 2022/1467
Förfarandets viktigaste kännetecken-
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85320000 Socialvård, 85321000 Administration inom socialtjänsten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareDrift av Södermalms grupp- och servicebostäder samt Teckentullens dagliga verksamhet