Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrämselkonsulter
Referensnummer: D.nr: 512-3811-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77600000 Jakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att få till stånd ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av att utföra skrämselåtgärder mot fredat vilt som förstör grödor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion, 77400000 Zoologiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skrämselkonsulenter till Viltenheten. Bör slås ihop med annan viltupphandling nästa gång.