Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plant growth cabinets
Referensnummer: SLU.ua.2023.2.4.4-604
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
The Department of Plant Biology, Swedish University of Agricultural Sciences, is going to purchase: three (3) larger (approx. 3 m2 growing space) and three (3) smaller (approx. 1,3 m2 growing space) units of "reach-in” Plant Growth Chambers.
Illumination must be by full spectrum LEDs at an intensity suitable for cultivation of Arabidopsis thaliana
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 44211500 Drivhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen