257339-2020 - ResultatSverige-Vänersborg: Måltidsleveranser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: D.nr:2019/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar delar av Vänersborgs kommuns behov av mattransporter till dagligverksamhet, skolor, förskolor och äldreomsorg.
Med mattransport avses lastning, distribution och lossning av kall och varm mat samt tillbehör och råvaror från produktionskök till mottagningskök. Även returtransport av tomgods ingår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport av mat.
Omfattning
Leveranser sker till samtliga leveransställen alla vardagar under skolåret utom lovdagar och friluftsdagar. Leveranser sker även under lovdagar till förskolor samt vissa fritids efter överenskommelse. Till äldreomsorgen sker leveranser alla dagar per år. Till särskilda boenden tillhörande Omsorg om funktionshindrade sker leveranser normalt alla dagar, med undantag för eventuellt uppehåll under sommaren.
I bilaga 1 finns en detaljerad beskrivning av leveransställen, tider och kontaktuppgifter.
Leveransställen kan förändras över tid och kan ej garanteras. Leveransställen kan tillkomma och utgå. Upphandlande kommun utför även egen mattransport vilket inte är med i denna anbudsförfrågan.
Den upphandlande myndigheten reserverar sig för att avtalets omfattning och struktur kan komma att förändras på grund av organisationsförändringar eller politiska beslut rörande respektive verksamhet.