2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, snörenhållning och barmarksrenhållning, Norviks- och Nynäshamns hamnar
Beskrivning: Snörenhållning och barmarkrenhållning, efter behov i Norvik- och Nynäshamns hamnar. Målet med upphandlingen är att kontraktera en entreprenör som tar ett fuktionsansvar för snö- och barmarksrenhållning. Funktionsansvaret innebär bl. a att säkerställa framkomlighet för fordonstrafik samt vid fastigheter. Halbekämpning ska säkerställa att ingen halkar samt att kraven på tillgänglighet upprätthålls.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129932:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 2 + 2 år