257439-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lager
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagerhållning av elnätsmateriel
Referensnummer: UH-2019-90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44440000 Lager
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar lagring, lossning, lastning och eventuell transport av Ellevios strategiska materiel.
I huvudsak avser det strategiska materialet ställverk, transformatorer och nätstationer. Respektive enhet kan väga mellan 5 - 20 ton. Behovet varierar men omfattar uppskattningsvis maximalt 50 m2 utomhuslager och 120 m2 varmlager.
Lokalisering av lager skall vara nåbart med bil från centrala Stockholm inom 60 min alt. 30 km.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44440000 Lager, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen