257444-2017 - ÄndringSverige-Hägersten: Socialvård och tillhörande tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av driften av gruppbostaden Broder Pehr.
Referensnummer: 192-2017-2.2.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget:
Upphandlingen omfattar verksamhetsdriften av gruppbostaden och Broder Pehr dagliga verksamheten. Anbud kan endast avse hela verksamheten.
Gruppbostad och stöd och service i boendet till personer som bor i egna lägenheter är några av huvudformerna i insatserna enligt LSS. Det är insatser för personer med funktionsnedsättning som har ett omfattande behov av stöd, service och omvårdnad. Insatserna ska skapa förutsättningar för att leva ett så normalt liv som möjligt med goda levnadsvillkor.