257471-2021 - ResultatSverige-Umeå: Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätningstjänster
Referensnummer: 20253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består av geodetisk mätning ute i fält, så som detaljmätning, utsättning av objekt, inmätning av byggnader, vägar och andra objekt inom kommunen. Beställning av uppdrag kommer att ske när exempelvis Gator och parker behöver mättjänster som inte ingår i andra projekt och när process Lantmäteri behöver förstärkning inom den egna mätverksamheten. Uppdraget kan innebära allt från några dagars sammanhängande mätarbete till någon månad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värde c:a 800.000:-/år, inga volmyer garanteras.