257476-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2022 Vikarieförsörjning
Referensnummer: AUN 2022-212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun har behov av vikarier till dennes verksamheter inom Arbetsmarknads och utbildningsförvaltningen.
​Tjänsten avser uthyrning av personal (korttidsbemanning) i syfte att täcka tillfälliga personalbehov som kan uppstå till följd av till exempel arbetstoppar, att anställd personal slutar, blir sjuk, är tjänst- eller föräldraledig eller vid annan frånvaro. Uthyrningen av personal avser tidsperioder från enstaka arbetsdag och upp till några månader eller längre, och omfattar såväl planerad som oplanerad frånvaro och det är därför viktigt med kontinuitet.
Arbetsmarknads- och utbildningsförvaltningens verksamheter omfattas av; förskola, fritidshem, särskola inom grund- och gymnasieskola, grundskola åk 1-6, grundskola åk 7-9, gymnasiet, musikskola, vuxenskola inklusive SFI samt inom förvaltningens köksenheter.
Bodens kommun tillhandahåller pedagogisk verksamhet och omsorg av hög kvalité i en helhet för barn och ungdomar samt lägger grunden för och främjar ett livslångt lärande, där dialog och delaktighet är en väg till utveckling och hög måluppfyllelse.
I Bodens skolor ska alla barn och ungdomar, i den vardagliga undervisningen, få lärande, framtidstro och verktyg att påverka och forma sin egen och ortens framtid.
Skolan i Boden ska förbereda barn och elever så att de har goda kunskaper och kompetenser för att möta framtidens krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 80000000 Undervisning och utbildning, 80100000 Grundskoleundervisning, 80110000 Förskoleundervisning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80211000 Teknisk undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen