Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende klottersanering Stockholm
Referensnummer: 386/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90690000 Klottersanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för klottersanering och förebyggande åtgärder för Statens fastighetsverk inom Stockholms och Södermanlands län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal för rondering, klottersanering och förebyggande åtgärder för Statens fastighetsverk inom Stockholms och Södermanlands län. Ramavtal kommer tecknas med tre leverantörer. Turordningslista kommer användas för separata avrop.