257511-2025 - Resultat
Sverige – Utbildningstjänster – Grundutbildning för Räddningstjänstpersonal i Beredskap (Grib)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelGrundutbildning för Räddningstjänstpersonal i Beredskap (Grib)
BeskrivningUpphandlingen avser planering och genomförande av utbildning inom konceptet "Grundutbildning för Räddningstjänstpersonal i Beredskap" (Grib). MSB har delat in upphandlingen i 8 delområden, som motsvarar 8 regioner. Avtal kommer att tecknas separat för respektive delområde.
Intern identifierare24/54
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del - mallen
BeskrivningUpphandlingen avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) med referensnummer 24/54
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelRegion 1 - Norrbotten, Västerbotten
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 1 Norrbotten, Västerbotten
Intern identifierare24/54-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelRegion 2 - Jämtland, Västernorrland, Gävleborg
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 2 Jämtland, Västernorrland, Gävleborg
Intern identifierare24/54-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelRegion 3 - Dalarna, Värmland, Örebro
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 3 Dalarna, Värmland och Örebro
Intern identifierare24/54-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelRegion 4 - Uppsala, Västmanland, Stockholm, Södermanland, Gotland
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 4 Uppsala, Västmanland, Stockholm, Södermanland, Gotland
Intern identifierare24/54-4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelRegion 5 - Västra Götaland
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 5 Västra Götaland
Intern identifierare24/54-5
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelRegion 6 - Östergötland, Kalmar
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 6 Östergötland, Kalmar
Intern identifierare24/54-6
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelRegion 7 - Jönköping, Kronoberg
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 7 Jönköping, Kronoberg
Intern identifierare24/54-7
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelRegion 8 - Halland, Blekinge, Skåne
BeskrivningDelområdet avser Grundutbildning för Räddningspersonal i Beredskap (Grib) inom Region 8 Halland, Blekinge, Skåne
Intern identifierare24/54-8