257564-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bevaknings- och säkerhetssystem – Trygg hemma
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTrygg hemma
BeskrivningUpphandling av Del Trygghetslarm och mobila trygghetslarm samt Del E-tillsyn för ordinärt boende.
Intern identifierareON 2023-00019
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 35121700 Larmsystem, 79711000 Larmövervakningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav
BeskrivningUpphandlingen avser två delar. Trygghetslarm och mobilt trygghetslarm samt E-tillsyn för ordinärt boende. Tekniken ska bidra till att möjliggöra för Växjö kommun att klara framtidens utmaningar inom den sociala omsorgen. Tekniken syftar till att bidra till brukares trygghet, bibehållen integritet och självständighet. Kommunens personal ska få utbildning och rätt att de vid behov både ska kunna göra felsökningar/enklare reparationer och själva kunna installera/avinstallera utrustning inklusive tillbehör
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelTrygghetslarm och mobilt trygghetslarm
BeskrivningTjänsten ska omfatta produkt/funktionsansvaret för hela larmkedjan, från larmknapp och/eller tillbehörslarm till en basenhet, samt kommunikation och larmmottagningstjänst och ut till kommunens hemtjänst, räddningstjänst eller 112. Tillhandahållande av webbportal eller motsvarande som kommunens egen personal arbetar i omfattas, samt service och support till samtliga delar i kedjan.
Huvudklassificering (cpv): 35121700 Larmsystem
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelE-tillsyn
BeskrivningFunktionen E-tillsyn köps idag som tjänst och innefattar både mobilt uppkopplad kamera och stadsnätskopplad kamera. E-tillsyn används idag av ett 50-tal användare och detta uppskattas tydligt öka närmaste åren.
Huvudklassificering (cpv): 35125000 Övervakningssystem