Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialambulans 2022
Referensnummer: 22/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ambulansverksamheten vid Region Kalmar läns uppkomna behov av specialambulans. En specialambulans kommer att införskaffas med option på en likadan till. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för hela leveransen. Regionen har ett sedvanligt ramavtal för avrop av 1-bårsambulanser vid sidan om anskaffningen som sker genom det här upphandlingsförfarandet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114121 Ambulanser, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen