257603-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Lokalvård i Länsstyrelsens lokaler i Norrbotten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrbottens län.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Länsstyrelsen i Norrbottens län inbjuder till anbudsgivning för lokalvård i Länsstyrelsens lokaler i Luleå och Jokkmokk. Länsstyrelsen ska även ha rätt att avropa lokalvårdstjänster för Residenset i Luleå.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner