Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - avsikt att direktupphandla ett kontrakt
Referensnummer: 2019-00073 05 SOC
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden, Kalix kommun, avser att tilldela BIL DAHL AKTIEBOLAG, FILIAL LULEÅ, Även kallat Bil Dahl AB, Orgnr: 556375-6856, kontrakt avseende en HK-buss för transport av funktionsnedsatta. Detta genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering då inga lämpliga anbudsansökningar eller anbud inkommit vid tidigare upphandling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114000 Specialfordon, 34114400 Minibussar, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En (1) minibuss med plats för minst 1 rullstol och 5 passagerare i vanligt säte, utrustad med bakgavelhiss.