Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnare av samordningsmodell (BIM/3D), Lindholmen-Linné
Referensnummer: 06149/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad planerar, genom trafikkontoret, för kollektivtrafikobjektet Spårväg och citybuss Brunnsbo-Linné via Lindholmen.
Uppdraget avser rollen som samordnare inom delprogrammet Lindholmen-Linné för den samordningsmodell (BIM/3D) som ska tas fram under planeringsskedet och som sedan ska användas under hela projekts planering, byggnation samt överlämnandet till förvaltaren.
Uppdraget beräknas motsvara ca 30% av en heltidstjänst med varierande omfattning över tid.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen