Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av driftentreprenad Kristianstad och Simrishamn/Kivik
Referensnummer: 1666/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV Fastighetsområde Syd genomför denna upphandling avseende fastighetsteknisk drift (mediaförsörjning, tillsyn, skötsel och service) samt fastighetsskötsel inklusive felavhjälpande underhåll och service (förebyggande underhåll) och utemiljöer av SFV:s fastigheter enligt förteckning i ¨Krysslista” för respektive delområde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 79993100 Tjänster för drift av anläggning, 98341100 Bostadsförvaltning, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen