257796-2019 - PlaneringSverige-Halmstad: Byggnadsanläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering av Bergsgård 1:6 m fl, RANAGÅRD, Etapp 1
Referensnummer: 2018/00533
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun, Teknik- och fritidsförvaltningen kommer inom kort att publicera en upphandling av Bergsgård 1:6 m fl, Ranagård, Etapp 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112711 Utformning av parker, 45112723 Utformning av lekplatser, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213142 Anläggning av plats för torghandel, 45213315 Byggnation av busskur, 45213316 Anläggning av gångbana, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45233120 Vägbygge, 45233128 Anläggningsarbeten för rondeller, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45236000 Markanläggning, 45247210 Anläggningsarbeten för dammar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet omfattar uppförande av allmän platsmark för en ny stadsdel inom Bergsgård 1:6 med flera. Planområdet omfattar ca 40 ha som ligger inom Söndrums vattentäkt varvid särskilda föreskrifter gäller.
Objektet omfattar bla följande arbeten:
— Lokal sänkning av Gamla Tylösandsvägen samt ny cirkulationsplats,
— Vägutbyggnad inom planområdet med tillhörande gång- och cykelvägar,
— Ombyggnad av bussgata med lokala breddningar samt rivning och nybyggnation av busshållplatser,
— 3 st torg med olika teman som ansluter till befintlig bussgata,
— Stort parkområde innehållande bla aktivitetspark med rollerderbybana, pumptrack och lekplats i etager, utegym, hundrastgård osv,
— Dagvattenhantering med dammar, kanal och biobäddar,
— VA-ledningar med tillhörande servisanslutningar till fastigheter,
— El-, tele-, opto-, bredband- och fjärrvärmeutbyggnad,
— Belysningsanläggning.