257796-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Stödtjänster för system
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SOC-tjänster och incidenthantering avseende cybersäkerhet
Referensnummer: 21/148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbudsansökan
Jönköping Energi AB, nedan kallad beställaren, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan för konkurrenspräglad dialog avseende upphandling av SOC-tjänster och incidenthantering avseende cybersäkerhetenligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. I inbjudan finns en övergripande beskrivning av Jönköping Energis målbild, krav och behov. Inbjudan besvaras med en ansökan om deltagande i dialogen genom ifyllnad av svarsformulär samt bilagor. Dialogen syfte är att identifiera och ange hur Jönköping Energis behov bäst kan tillgodoses.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48730000 Säkerhetsprogramvara, 48731000 Programvara för filsäkerhet, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72212710 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhetskopiering eller återställning, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72212731 Programvaruutvecklingstjänster för filsäkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen