257812-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Snöröjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning
Referensnummer: SVEA220072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Svealandstrafiken AB, organisationsnummer 556555-3350, nedan kallad Köparen, välkomnar intresserade anbudsgivare, nedan kallad Leverantör/-en, att lämna anbud i upphandling avseende Snöröjning och halkbekämpning.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Svealandstrafiken AB ansvarar på uppdrag från Kollektivtrafikmyndigheterna i Region Västmanland och Region Örebro Län för att utföra linjetrafik och viss skoltrafik i respektive län. Köparen utför detta främst i egen regi men också via upphandlad trafik. Köparen finns idag representerade i Västerås, Örebro, Odensbacken, Lindesberg, Fagersta, Köping, Askersund, Laxå och Sala.
From december 2022 är Svealandstrafiken även representerade i den linjelagda kollektivtrafiken i de norra länsdelarna av Örebro län, omfattande kommunerna Nora och Hällefors.
Mer information om köparen finns på www.svealandstrafiken.se .
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 15981310 Is, 15981320 Snö, 45233141 Väghållning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen