257824-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad Lennheden Norra
Referensnummer: ABBE 2018/870
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnad av vatten- och spillvattenanläggning, el och förberedelse för stadsnät. Inom objektet finns både kommunala och privata vattenledningar.
Upphandlingen genomförs som en förhandlad upphandling över tröskelvärdet för byggentreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen