2. Förfarande
Förfarande
Titel: Security Operations Center (SOC) samt Incident Response (IRT) inklusive SIEM som tjänst
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: Security Operations Center (SOC) samt Incident Response (IRT) inklusive SIEM som tjänst. 24/7 övervakningSIEM-as-a-ServiceIntegration med befintlig EDRIncident Response-retainerRapportering till teknisk och ledningsnivå Årlig incidentövningMiljön omfattar cirka 7 000 användare i hybridmiljö (on-prem + M365). Känslig information Informationen om regionens behov är mycket känslig information för regionen om det skulle hamna i fel händer eller hanteras på ett felaktigt sätt. Regionen genomför därmed denna upphandling som en Selektiv upphandling genom – två-stegsförfarande.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102620:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48710000 Programvara för säkerhetskopiering eller återställning, 48731000 Programvara för filsäkerhet, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212710 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhetskopiering eller återställning, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72212731 Programvaruutvecklingstjänster för filsäkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet