257991-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
EOD X-Ray
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har fått i uppdrag av FM att anskaffa nya Amröjröntgen System till sina amröjgrupper och sökgrupper. Bakgrunden till uppdraget är att det befintliga systemet som används, Amröjröntgen 3, är hårt sliten och har passerat sin tekniska livslängd samt är behäftade med säkerhetsrelaterade problem. Därav finns det ett ersättningsbehov, vilket dessa nya Amröjröntgen System syftar till att fylla. FM har idag 24 stycken Amröjröntgen 3 men det finns ett behov av något fler system än så. Det absolut minsta behovet är 25 stycken nya system men det finns egentligen ett behov av uppemot 40 system på sikt för att fylla behovet. Utrustningen kommer användas vid ammunitionsröjning och högrisksök för att kunna genomlysa olika typer av objekt för att fastställa innehållet. Vid IEDD och avancerad söktjänst är syftet i första hand att avgöra om ett objekt är en IED (farligt/ofarligt) eller inte. Dessutom måste olika delar identifieras och deras placering i en IED fastställas för att nyttja vissa mer precisa röjningstekniker. Vid röjning av konventionell ammunition kan konstruktion och status på ett tändsystem, med genomlysning, fastställas. Det nya Amröjröntgen Systemet kommer vara ett huvudinstrument för detta. Utöver att anskaffa själva Amröjröntgen Systemen finns ett behov av att initialanskaffa reservdelar, kunna göra eventuella systemuppdrageringar och underhålla systemen på ett effektivt sätt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner