See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gaskromatografi - induktivkopplad plasma masspektrometri (GC-ICPMS)
Beskrivning: Upphandlingen avser ett komplett GC-ICPMS system som i första hand ska användas för bestämning av metylkvicksilver (MeHg) i miljöprover och i biologiska prover. Vi förväntar oss ett system bestående av två komponenter/moduler: Anbudsområde 1 (1) automatiserat system för MeHg provbehandling med on-line koppling till ICPMS. Anbudsområde 2 (2) gaskromatografisystem med on-line koppling till ICPMS där ICPMS systemet är baserat på så kallad single-kvadrupol teknologi.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Modul 1 - Automatiserat analysinstrument för metylkvicksilverbestämning (MeHg-instrument)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93746:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38300000 Mätutrustning, 24000000 Kemiska produkter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Modul 2 - ICPMS-instrument
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93746:Lot:2