2. Förfarande
Förfarande
Titel: Brand- och utrymmningslarm samt sprinkler
Beskrivning: Avtalet är ett ramavtal och avser brand- och utrymningslarm samt sprinkler. Avtalet omfattar kvartalsprovningar med felanmälan och jour och installation, driftsättning, integrering, leverans av varor. Avtalet är indelad i två (2) delar: - Del A: Kvartalsprovningar samt felanmälan och jour - Del B: Installation, driftsättning, integrering, leverans av varor. Detta omfattar installation av nya anläggning och ombyggnation av befintliga anläggningar där Beställaren utför hyresgästanpassningar. Tjänsterna kommer att utföras i fastigheter som ägs och/eller förvaltas av Kapellskärs Hamn AB och Stockholms Hamn AB, inkl. Stockholm Norviks hamn och Nynäshamns hamn. Brand- och utrymningslarmen samt sprinkler finns i Beställarens fastigheter, både fastigheter som Beställaren själv nyttjar men även uthyrda fastigheter. Se handling Anläggningsförteckning och handling Anläggarintyg. För Avtalet gäller Allmänna bestämmelser för totalentreprenad avseende byggnads-, anläggnings-och installationsentreprenader (ABT 06). Beställaren avser att teckna Avtal med en (1) Entreprenör. Grunden för utvärdering är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris. Avtalets uppskattade omsättning är fyra miljoner (4 000 000) svenska kronor/år. Avtalets högsta värde är fyrtiofyra miljoner (44 000 000) svenska kronor för hela avtalstiden på åtta (8) år. Denna upphandling är inte delad i avtalsområden. Entreprenören ska lämna anbud på samtliga efterfrågade tjänster.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31625000 Inbrotts- och brandlarm
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130052:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31625200 Brandlarmssystem, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 44115500 Sprinklersystem, 45343230 Installation av sprinklersystem