2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revision enligt aktiebolagslagen Gnesta kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser tillhandahållande av revisionstjänster enligt aktiebolagslagen (ABL) för Gnesta kommuns bolag. Uppdraget omfattar lagstadgad finansiell revision i enlighet med ABL 10 kap., god revisionssed i Sverige samt tillämpliga internationella standarder (ISA) och rekommendationer från FAR. I uppdraget ingår även att utgöra sakkunnigt biträde till kommunens lekmannarevisorer vid granskning av bolagens verksamhet och styrelser. Revisionen ska planeras och genomföras så att rimlig säkerhet uppnås avseende att den finansiella informationen inte innehåller väsentliga felaktigheter samt att bolagens förvaltning sker i enlighet med gällande regelverk. Uppdraget omfattar löpande rapportering till bolagsledning och lekmannarevisorer, samverkan och deltagande vid planerings- och uppföljningsmöten samt viss rådgivning som utgör en naturlig del av revisionsuppdraget. Därutöver ska möjlighet finnas att avropa tilläggstjänster såsom fördjupade granskningar, specialistkompetens och utbildning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129002:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212200 Internrevision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision