258054-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för tillståndskontroll roterande utrustning
Referensnummer: 20-0120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänst angående tillståndskontroll roterande utrustning med bl.a.
• Insamling och analys av vibrationsdata, enligt ovan.
• Digital presentation i användarvänligt gränssnitt.
• Förslag på åtgärder efter genomförd analys.
• Konsultation på plats för djupare utredningar
• Option: Vibrationstekniker för utförande av mätningar
Föremål för Upphandlingen
Upphandlingen omfattar avtal avseende leverans av Tjänst för tillståndskontroll roterande utrustning till GE
Tillståndskontroll i form av vibrationsmätning utförs månadsvis, på ca 1800 mätpunkter på produktionsanläggningarna. Insamling sker på olika sätt. Trådad och trådlös online vibrationsmätning finns på våra viktigaste roterande utrustningar. I komplement utför vibrationstekniker månadsvis mätningar med särskilt mätinstrument.
Denna upphandling omfattar tjänst för tillståndskontroll av roterande utrustning. Den omfattar vibrationsmätning, men behöver inte vara begränsad till det.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande moment ska kunna levereras i tjänsten:
Insamling och analys av vibrationsdata, trådad, trådlös och manuellt insamlad data, med möjlighet att expandera antal anläggningar och mätpunkter.
Digital presentation i användarvänligt gränssnitt.
Identifiering av åtgärdsbehov och förslag på åtgärd.
Konsultation på plats för djupare utredningar/analys
Option: Vibrationstekniker för utförande av mätningar
Beställaren avser att teckna avtal med 1 Leverantör.
Avtalet planeras gälla fr.o.m. 1.1.2021 t.o.m. 31.12.2028. Efter 1.1.2023 finns möjlighet för båda parter att säga upp avtalet med 12 månaders varsel.
Uppsägning av avtal ska ske skriftligen.