258068-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urea
Referensnummer: 18/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att leda fram till ett ramavtal med en (1) leverantör för bulkleverans av Urea prills för NOx-reducering, typ SNCR rening i rökgaser. Leverarans sker till Tekniska verkens anläggning Kraftvärmeverket i Linköping.
Leverans omfattar >99 % Urea prills med en volym om cirka 1500 ton per år.
Varje beställning beräknas till 36 ton då kapaciteten på silon där Urea lagras är begränsad till 42 ton. Av den anledningen krävs korta leveranstider på tre (3) dagar från att beställning är utförd.
B löser upp Urea prills till en vattenemulsion som blir till cirka 33 % urea lösning.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattad och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24324000 Organiska föreningar med kvävefunktioner, 24324300 Ureiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen